Skocz do zawartości

[Przewodnik] Polityka w Veritas


Rekomendowane odpowiedzi

2os0hIl.png

 

Spis treści:

 1. Kariera polityczna w Veritas,
 2. Obywatelstwo,
 3. Legislatura,
 4. Struktura organizacyjna,
 5. Rada Miasta Veritas,
 6. Rada Książęca Veritas,
 7. Departamenty Ratusza Miejskiego,

 

Księstwo Veritas, jak nazwa wskazuje, zdane jest na władzę książęcą. Będąc wasalem króla Myrtany, Książę, ze względu na pewne pakty polityczne, pozostaje jednak w sporej autonomii względem swojego zwierzchnika. Ma to na celu uargumentowanie pewnych zmian w obrębie Veritas, które normalnie nie nastąpiłyby ze względu na zwierzchnictwo Króla, jako głównego prawodawcy. Przekazując część praw i obowiązków na barki Księcia, tworzymy coś na twór "Wolnego Miasta Gdańska", który zachował pełną autonomię względem królestw czyhających na jego ziemie, jednak z powodu konstrukcji świata Gothica, nasza autonomia nie jest tutaj na tak wyśrubowanym poziomie.

 

1. Kariera polityczna w Veritas

Każdy Gracz, ma możliwość na uczestniczenie w sektorze politycznym na kilka sposobów. Najprostszy, od którego można zacząć swoją karierę w polityce, to zwyczajny urzędnik cywilny - pracownik, który odpowiada za wiele administracyjnych aspektów rozgrywki In Character. Od przyjmowania nowych obywateli, przez wystawianie aktów sprzedaży nieruchomości, przeprowadzanie kontroli w działalnościach gospodarczych, po współpracę z członkami Rady Miasta i udział w przetargach publicznych.

Kolejnym z wielu sposobów na dostanie się do polityki, jest uzyskanie mandatu Radnego powołanego z sektorów cywilnych, który obliguje do czynnego udziału w Radzie Miasta, której zadaniem jest podejmowanie decyzji z większości obszarów życia Miasta, takich jak: zmiany w prawie karnym, handlowym, czy wszelkie wydarzenia odbywające się na terenie księstwa.

Jedną z funkcji, która jest oddana w ręce graczy, jest urząd Burmistrza miasta Veritas, który jest powołany przez Księcia dożywotnio lub do momentu odwołania. Urząd ten, nie jest dziedziczony, jednak może zostać przekazany potomkowi zmarłego burmistrza, jeśli zostanie on uznany za osobę kompetentną. Urzędnik ten, zajmuje miejsce w Radach, oraz działa w zakresie wykonawczym prowokując działania, mające uzyskać pożądany efekt. Burmistrz, powołuje również kilku kompetentnych urzędników cywilnych, którzy wspomogą prowadzenie jego urzędu a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego Ratusza.

Ostatni ze sposobów, to piastowanie funkcji w służbie Klasztoru, jako przedstawiciel w Radzie Miasta. Jest to najtrudniejszy sposób na udział w życiu politycznym, gdyż zostaje powołana jedynie jedna osoba - Rady kasty klasztornej. Jego interesem jest wyciągnięcie jak największych korzyści właśnie dla Zakonu Ognia.

 

2. Obywatelstwo

Obywatelstwo, wydawane przez organ administracyjny księstwa Veritas, niesie za sobą wiele przywilejów i korzyści np. prawo nabycia nieruchomości, prawo głosu, prawo do bycia wybieranym na stanowiska urzędnicze, czy może przede wszystkim na podjęcie legalnej, lepiej płatnej pracy u jednego z mistrzów cechowych.

Uzyskanie obywatelstwa jest stosunkowo proste: nie bądź skazańcem lub/i poszukiwanym przez organy porządkowe i przekaż odpowiednią sumę pieniędzy na konto Ratusza, a otrzymasz zaświadczenie obywatelstwa księstwa Veritas.

 

3. Legislatura

Prawo stanowione w Veritas, to żywy organizm, którego podstawę możesz znaleźć w tym dziale na forum. Osoby na odpowiednim stanowisku, działające w sektorze politycznym mają realny wpływ na stanowione prawo, dzięki czemu odczujesz realne zmiany w życiu miejskim na przestrzeni czasu.

Nowe dekrety prawa, zostają powołane przez Radę Miasta oraz Radę Książęcą, przy czym oba ugrupowania działają w zakresie swoich kompetencji o czym przeczytasz niżej.

 

4. Struktura organizacyjna

W skład struktury Ratusza Miejskiego, wchodzi wiele funkcji, które w ogólnym zarysie są przedstawione na poniższym wykresie.

kBKVvRK.png

Tak, jak w przypadku Burmistrza, Podskarbiego, Instygatora czy Lorda Protektora, są oni powoływani przez Księcia i sprawują swe obowiązki dożywotnio lub do odwołania, tak Radni Miejscy, obejmują stanowisko i funkcję na pewien okres w wyniku wyborów powszechnych urządzonych wśród obywateli Veritas.

Na wykresie widzimy również, że Sędzia, powoływany jest przez Radę Książęcą. Jest to sędzia, który orzeka jedynie w sprawach dotyczących kwestii w granicach Księstwa. Członkowie Rady Książęcej, powołują również urzędników, którzy pełnią role kierownicze w zakresie swoich kompetencji np. Dowódca Straży, obejmuje urząd i pieczę nad całym wojskiem w obrębie miasta i jego aglomeracji, jednak to Lord Protektor, jako przedłużenie Książęcego ramienia, dowodzi każdym powołanym pod broń na terenie całego Księstwa. Analogicznie wygląda to w przypadku pozostałych dwóch funkcji. Prefekt Kręgu Ognia natomiast, powoływany jest z Klasztoru, przez co nikt spoza jego murów nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia.

Burmistrz, powołuje Skrybę, który piastuje urząd do odwołania jego lub Burmistrza, jednak może zostać powołany ponownie przez innego, nowego Burmistrza. Urzędnik cywilny, przypisany do jednego z pięciu wydziałów Ratusza Miejskiego, zostaje powołany i pełni swoją służbę aż do odwołania. Jest to zaledwie przedsmak całej struktury, jednak wszystko jest wdrażane stopniowo.

Decydujemy się na takie rozwiązanie, gdyż chcemy stworzyć sektor polityczny, jako ciekawy i rozbudowany, gdzie interesującą rozgrywkę odnajdziemy już na najniższym stanowisku; urzędnika cywilnego.

 

5. Rada Miasta Veritas

Organ ten, powoływany jest częściowo z urzędników książęcych, jak i z obywateli Veritas. W zakres kompetencji Rady Miasta (RM), wchodzą wszelkie zmiany prawne, kontrolowanie bieżących wydarzeń i zarządzanie księstwem w skali mikroskopijnej. Funkcję Radnego, jest urzędem okresowym, co oznacza, że Radni wybierani są w wyborach powszednich.

Układ sali posiedzeń Rady Miejskiej Veritas:

 • Sektor I - od lewej: Skryba, Przewodniczący, Burmistrz, którzy tworzą Stół Prowadzący obrady,
 • Sektor II i III - Radni Miejscy, wybrani przez mieszkańców swojej dzielnicy,
 • Sektor IV - Rada Książęca oraz Książę Veritas.

 

7r0bxMV.png

 

6. Rada Książęca Veritas

Najwyższa Rada Książęca księstwa Veritas, to organ powołany przez księcia, która zajmuje się zarządzaniem księstwem w skali makro, co oznacza wyznaczanie strategii w każdym segmencie życia społecznego. Do Rady Książęcej, książę powołuje dożywotnio lub do czasu odwołania/dymisji czterech jej członków, jako radnych. Funkcje te nie są dziedziczne.

Układ sali posiedzeń Rady Książęcej Veritas:

 • Prefekt kręgu ognia - Reprezentant Kręgu Ognia, będący jednocześnie jego zwierzchnikiem na ziemiach Księstwa Veritas. Dba o sprawy duchowne, jak i interesy samego Zakonu,
 • Podskarbi książęcy (GM) Urzędnik pełniący pieczę nad finansami i skarbem państwowym, jak również nad mennicą książęcą,
 • Instygator książęcy (GM) Naczelny prokurator oraz zwierzchnik prawa książęcego. Jego zadaniem jest zarówno reformacja panujących praw książęcych, jak i ściganie za przestępstwa przeciwko koronie oraz zbrodnie obrazy majestatu. Jest również centralnym organem, przed którym odpowiada wymiar sprawiedliwości na terenie całego Księstwa,
 • Lord Protektor (GM) - Naczelny dowódca sił zbrojnych Księstwa oraz zwierzchnik wszystkich reprezentantów sił militarnych wszystkich Książęcych wsi i miast. Sprawuje piecze nad procedurami i charakterem sił militarnych na terenie państwa.

 

PhOHdg7.png

 

7. Departamenty Ratusza Miejskiego

Ratusz Miejski, dzieli się na kilka departamentów, różniących się od siebie kompetencjami:

 • I. Departament Praw i Egzekucji - Do urzędu tego, należy przeprowadzanie procesów legislacyjnych oraz sądowych, a także egzekwowanie prawa poprzez np. wystawianie listów gończych,
 • II. Departament Skarbcowy - Dział ten, zobligowany jest do egzekwowania prawa podatkowego na podmiotach zarówno prywatnych jak i publicznych. Do kompetencji ich, należy również wyznaczanie przetargów oraz zarządzanie magazynami miejskimi, spichlerzem i skarbcem,
 • II. Departament ds. Obywatelstwa - Urząd, który nadzoruje obywatelstwa na terenie księstwa,
 • IV. Departament ds. Wieczystych i Zagospodarowania Miejskiego - Dział, w którym zgłosisz nabycie oraz kupno nieruchomości, a także zakupisz nieruchomość wystawioną na sprzedaż przez Ratusz Miejski,
 • V. Izba Rzemieślnicza - Sekcja ta zajmuje się regulowaniem tytułów mistrzowskich i czeladniczych przyznawanych legalnie na terenie księstwa Veritas; nadawanie, odbieranie i aktualizowanie tytułów mistrzowskich i czeladniczych cechów rzemieślniczych.

Urzędnicy przydzieleni do poszczególnych departamentów, są powoływani przez Burmistrza na czas nieokreślony - to momentu odwołania z funkcji. Ich znakiem potwierdzającym tożsamość, jest godło księstwa z podpisem "lex Veritas est lex mea"  wraz z numerem departamentu, w którym urzędnik pełni funkcję. Tarcza, vel odznaka, jest rozmiaru pięści, wykonana jest z metalu oraz posiada wybity numer seryjny na rewersie.

 

OAeA8o1.png

 

Tarcze te, mogą różnić się między sobą ze względu na zmiany w stylistyce na przestrzeni lat - raz wydana tarcza, nie zostaje nigdy poddana poprawkom, jeśli stanowisko urzędnika się nie zmienia, stąd pracownicy dłużsi stażem wyróżniają się zużytymi, ugryzionymi zębem czasu tarczami o starszym wzorze. Symbole jednak pozostają niezmienione. Jest to godło księstwa - litera V, w otoczeniu wstęgi na której wybite jest w/w motto Ratusza.

Urzędnik, winien swe oznaczenie nosić na piersi przyczepione na zapięcie pinem metalowym, lub na łańcuchu po środku klatki piersiowej, nigdy ukryte lub zasłonięte przez odzież za wyjątkiem płaszcza lub innego ubrania ochronnego.  W momencie odejścia w stan spoczynku, tarcza zostaje oficjalnie przełamana, a następnie oddana do przetopienia.

Więcej o Ratuszu przeczytasz w temacie omawiającym dokładnie jego budowę i działanie.

 

Veritas 2024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • kvas zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...